Blíží se nám konecc roku 2021, tak nastává vhodný čas se poohlédnout, jak se změnily ceny bytů za poslední rok 

Průměrná cena bytu v Jičíně je dnes 50 686 Kč/m2, což oproti roku 2020 činí nárůst astronomických 28 %. Upřímně i mě tento vývoj velmi překvapil a takový nárůst jsem v této nejisté koronavirové době vůbec nečekal. 

Příčin takového nárůstu je několik, ale mně přijde zajímavý faktor, že v nejisté době se hodně lidí snaží uložit své peníze do tzv. ,,bezpečného přístavu“, kterým jsou právě nemovitosti. 

Asi každý, kdo už před rokem zvažoval, zda koupit byt už za tak šílené ceny a nakonec nekoupil, dnes velmi lituje. Nabídka je stále nižší a ceny rostou. 

Dalším zajímavým ukazatelem je, že se zhruba o 30 % snížila doba inzerce. To znamená, že se trh zrychlil a každá rozumná nabídka je prodaná velmi rychle. 

S cenami nemovitostí by případně mohly zamíchat výrazně se zvyšující sazby úvěrů, které nastavuje Česká národní banka. Aktuální základní sazba je 2,75 %. To znamená, že nové i hypotéky i refinancování stávajících budou začínat na 4 %. Každopádně ČNB nevyloučila pokračování v trendu zvyšování úrokových sazeb. Což by se na trhu mohlo projevit především snížením počtu kupujících, kteří na úvěr od banky dosáhnou. 

Do toho tady máme výrazné zvýšení cen energií. V kombinaci s takovým zásadním zvýšením úrokových sazeb to bude pravděpodobně pro hodně domácností velmi bolestivá kombinace. 

Inflace především na stavebních materiálech se roztáčí i o desítky až stovky procent (stavební materiál a růst cen nemovitostí se nezapočítává do spotřebního koše, ze kterého se vypočítává celostátní inflace). 

Současným kupujícím bych přál nižší ceny, ale pokud by k poklesu na trhu mělo dojít, musela by nabídka výrazně převýšit poptávku. To by znamenalo, že by hodně lidí muselo prodat svou nemovitost. 

Vzhledem k okolnostem by růst cen už neměl být tak výrazný jako v posledním roce, ale na pokles cen nemovitostí to zatím bohužel nevypadá.

Mějte hezký zbytek roku 2021 a přeji hodně štěstí v novém roce 2022.

P.S.: Přemýšlíte nad prodejem své nemovitosti, ale pokládáte si otázku, jaká by v této době mohla být reálná prodejní cena? Na mém webu https://www.jaroslavkraus.cz/index.php/odhad-nemovitosti/ můžete zdarma vyplnit tabulku pro zpracování odhadu, který pro vás vytvořím online. Nebo mi zavolejte a můžeme se potkat osobně.

 

Zdroj: valuo.cz

Jaroslav Kraus

Author Jaroslav Kraus

More posts by Jaroslav Kraus