Prodáváte nemovitost na vlastní pěst? Zvažte těchto 5 rizik
“Co kdybychom se obešli bez makléře,” říkají si někteří majitelé, než začnou prodávat svou nemovitost. Chápu je. Představa, že nebudou muset platit procenta podílu z ceny, se zdá lákavá. Má to ale háček. Ve snaze ušetřit si lidé někdy zapomenou zjistit, co vše prodej nemovitosti obnáší. Ze zdlouhavého a komplikovaného procesu pak bývají zklamaní. Ztratí čas a mnohdy i nemalé peníze. 

S čím většinou tito prodejci nepočítají? Nejčastější rizika jsem pro vás shrnul do 5 bodů:

1. Správné nastavení prodejní ceny
Cena je důležitým faktorem, který rozhoduje o úspěchu v prodeji. Většina lidí postupuje tak, že se podívají na realitní servery, porovnají svou nemovitost se stávající nabídkou a zkusí cenu ještě trochu (nebo hodně) nadhodit. Vycházejí z toho, že zlevnit se může vždy, ale “třeba se někdo chytne”. Velká většina takových případů dopadne tak, že se měsíc nic moc neděje. Prodávající tedy začne zlevňovat a když to stále nestačí, zlevní znovu. Výsledek? Prodá se levněji, než kdyby se začalo rovnou od správné ceny. Nebojte, nejsem fanoušek záměrného podhodnocování. Ale věřím, že se vyplatí nastavení ceny věnovat pečlivou pozornost. Může vám to ušetřit i několik set tisíc. 

2. Obvyklý průběh prodeje
Když lidé nabízejí svou nemovitost sami, často to začíná nadšením z prvních zájemců, pokračuje mírnou netrpělivostí, když kupci začnou váhat a smlouvat, a mnohdy končí alergií na každý další telefonát. Projít s lidmi celý proces rozhodování, otázek a nejistot vyžaduje značnou dávku nadhledu i asertivity. Nezkušení prodávající bývají někdy zaskočeni, že věci nejdou tak hladce, jak to první dny vypadalo, a mohou se dostat i do řady nepříjemných situací.

K volajícím se navíc přidávají i realitní kanceláře, které mají zájem prodej zprostředkovat. Uvést do inzerátu, že si spolupráci s nimi nepřejete, bohužel většinou nestačí. V praxi je potřeba počítat s tím, že se budou opakovaně ozývat a ptát se na stav prodeje.
Často se také stává, že se realitní kanceláře vydávají za skutečné zájemce. To se dozvíte až při prohlídce, kdy vám makléř prozradí, že o koupi domu nemá zájem, ale může vám nabídnout své služby při prodeji.

Zkušený makléř většinou pozná, kterým zájemcům se vyplatí věnovat čas, a také umí vyjednávat o ceně. A hlavně – je placen za to, že má čas na prohlídku v době, kdy se to kupcům nejvíc hodí. Třeba v pátek v 7h ráno.

3. Průkaz energetické náročnosti budovy
V každé nabídce u rodinného domu i bytu je třeba uvést stupeň energetické náročnosti budovy (PENB). U bytu má povinnost zajistit PENB SVJ (společenství vlastníků jednotek). U domu má tuto povinnost majitel. Pokud není průkaz vypracován, má prodávající ze zákona povinnost vypracovat nový, jinak hrozí pokuta ve výši až 100 000,- Kč. K tomu je potřeba kontaktovat specialistu s příslušným oprávněním. Za tuto službu očekávejte cenu 5000 Kč – 10 000 Kč. Zkušený makléř vám toto dokáže zařídit, ideálně v ceně provize.

4. Právní háčky
Jste si jisti, že se k vaší nemovitosti neváže věcné břemeno z minulosti či nevymazané zástavní právo? Že na vašem pozemku nestojí žádné nezapsané “černé” stavby? Setkávám se s nimi zhruba u 30 % domů, které dostanu do prodeje. Vznikly v minulosti tak, že se někdo z majitelů rozhodl přistavět kůlnu či část domu a neztrácel čas zaměřením a zapsáním do katastru. V momentě prodeje to může představovat velký problém, zvlášť pokud bude část ceny kupující financovat úvěrem se zástavním právem. Dobrý makléř ví, jak se s takovou situací co nejrychleji vypořádat, kam a s čím dojít. 

5. Odpovědnost za skryté vady nemovitosti
Jste si jistí, že vaše nemovitost nemá žádné skryté vady? Víte, že existuje zákon, který chrání kupující po dobu 5 let, pokud by našli nějakou skrytou vadu?  V případě, že vada je odstranitelná, má kupující právo požadovat po vás její odstranění nebo přiměřenou slevu z kupní ceny. Jestliže se ale jedná o skrytou vadu neodstranitelnou, má kupující právo požadovat po přiměřenou slevu z kupní ceny či od kupní smlouvy odstoupit a tím pádem požadovat po prodávajícím vrácení celé kupní ceny. Opravdu víte, jak se chránit, abyste mohli následujících 5 let po prodeji klidně spát?

Co vám tedy řeknu, když se mě zeptáte, zda si svůj dům či byt zvládnete prodat sami?
Odpovím vám, že ano, ale budu vás před takovým rozhodnutím varovat. 

Nemovitost nejspíš prodáváte jen párkrát za život a pokud chcete mít jistotu, že prodej proběhne bezpečně, získáte z něj co nejvíce peněz a zůstane vám po celou dobu klidná hlava, doporučím vám spolupráci se specialistou.

Jaroslav Kraus

Author Jaroslav Kraus

More posts by Jaroslav Kraus