V posledních dnech se mě hodně lidí ptalo, jak to bude s cenami nemovitostí nyní v tomto krizovém období a po něm. Proto jsem rozhodl sepsat krátké shrnutí, jak celou situaci vnímám a jaký můžeme podle mého názoru očekávat cenový vývoj nemovitostí v příštích letech.

Jsou uzavřené hranice, je vyhlášený nouzový stav, je omezen volný pohyb osob, je zavřeno několik automobilových závodů a je jen otázkou dní, kdy budou svůj provoz uzavírat další firmy. 

Že nemovitosti budou ztrácet na hodnotě je již téměř jisté. O kolik % ceny klesnou, se uvidí až v čase. Bude záležet převážně na tom, jak aktuální opatření v ČR budou ještě dlouho trvat, ale hlavně také na vývoji ve světě.

Vyplatí se nyní nemovitost koupit? 

Pokud jste v této nešťastné době našli svůj domov snů, asi bych se na aktuální situaci neohlížel. Jestli na koupi vlastního bydlení nespěcháte a nenaskytla se vám nabídka, na kterou čekáte několik let, doporučuji nákup vlastního bydlení odložit, až se situace uklidní. 

Je totiž velká pravděpodobnost, že s přicházejícím poklesem ekonomiky bude v prodeji více nabídek, zájemců o koupi bude méně a právě to bude mít vliv na pokles prodejních cen. Pokud VY budete mít dostatečnou bonitu pro koupi nemovitosti, budete mít větší šanci koupit levněji. 

Vyplatí se nyní nemovitost prodat? 

Za mě rozhodně ano. Je to za minutu dvanáct a při inzerování se uvidí, zda již není po dvanácté. Jestli chcete prodej realizovat do 12 měsíců, určitě bych s prodejem dlouho neotálel, protože ceny nemovitostí budou mít nyní klesající tendenci. Pokud tedy chcete dostat za svoji nemovitost co nejvíce peněz, tak neváhejte a pusťte se do prodeje co nejdříve, nemáte totiž co ztratit. Protože z tohoto otřesu se trh může vzpamatovávat klidně ještě několik let. 

Vyplatí se nyní koupit investiční byt? 

Pokud v tomto období přemýšlíte o koupi investičního bytu, doporučuji, aby kupní cena byla alespoň o 20 % nižší, než jaké byly obvyklé ceny ještě začátkem roku 2020. Jestli ale na koupi nespěcháte, doporučuji spíše počkat. S velkou pravděpodobností bude na konci letošního roku investičních příležitostí přibývat.

Doufejme, že toto krizové období bude brzy za námi. 

Přeji vám pevné zdraví. 

Jaroslav Kraus

Author Jaroslav Kraus

More posts by Jaroslav Kraus