Vlastní bydlení

Pokud na důchod neplánujete být bez střechy nad hlavou, měli byste si dát za cíl svého aktivního života zajistit si vlastní bydlení bez dluhů. Není už tak podstatné, jestli to bude garsonka nebo luxusní dům. Každý má v životě jiné možnosti, priority a požadavky na bydlení.

v dnešní době musí být velmi složité z českého důchodu bydlet v nájmu, hlavně pokud na to jednou zůstanete sami. A to ani nemluvím o udržení životní úrovně jako v době, kdy jste ještě ekonomicky aktivní. A výhled českého důchodu za 30–40 let opravdu není moc dobrý.

Chcete si udržet životní úroveň i po odchodu do penze?

Pokud ano, tak je potřeba do něčeho investovat. Jestli zrovna nevlastníte úspěšnou firmu, nejste odborníci na akcie či zlato, nebo nechcete nechat své peníze v rukách jiných lidí, tak je tu ještě další možnost, a to je investování do nemovitostí. Potřeba bydlení tu bude vždy, stejně jako potřeba jídla.

Investiční byt

Jestli máte na důchod zajištěné vlastní bydlení, tak vám upřímně gratuluji. První a nejdůležitější krok máte za sebou.

Pokud byste si ale chtěli i v letech důchodového odpočinku udržet aktuální životní úroveň a zatím nemáte jiné vyhlídky, pokusím se vám tuto možnost trochu nastínit.

Nedokážete si představit, že byste koupili nemovitost za účelem investice? V dnešní době to není až tak neobvyklé, naopak se to stává stále oblíbenějším způsobem zajištění na důchod. Vsadím se, že máte ve svém okolí minimálně jednoho člověka, který již nějaký investiční byt vlastní a pronajímá ho (možná o tom ani nevíte). Pro člověka, který chce mít investici ve vlastních rukách, je to jedna z nejlepších variant.

Jsem si jistý, že vás napadá mnoho důvodů a obav, proč si říkáte, že tento způsob investování není pro vás. Jestli ale nechcete v důchodu spoléhat pouze na stát, tak je potřeba do něčeho investovat. Pokud chcete mít k důchodu ještě další příjem, doporučuji koupit třeba menší byt k pronajímání.

Nemáte na to vlastní peníze?

To nevadí. I v dnešní době hypoték ve výši kolem 2,5 % se vyplatí koupit byt na úvěr, protože se aktuálně inflace pohybuje okolo 3 %, takže jsou půjčené peníze v porovnání s inflací v podstatě bez úroku.

Jednu hypotéku už máte? Ani to nemusí být překážka. Šikovný hypoteční specialista vám může poradit, jak tuto situaci vyřešit.

Také je pravda, že začátkem roku 2020 jsou ceny nemovitostí na svém vrcholu, takže pokud se vám nepodaří koupit extra výhodně a koupíte tedy za ,,dnešní“ tržní cenu, pravděpodobně hodnota vaší investiční nemovitosti v příštích 3 letech nebude výrazně vyšší, než je dnes. Pokud byste chtěli čekat na lepší dobu pro nákup, tak je otázkou, kdy budou ceny výrazně nižší, aby se vyplatilo čekat. To je otázka, se kterou si lámou hlavu i přední ekonomové a nikdo na ni nedokáže přesně odpovědět.

Jisté je, že i když koupíte dnes a nebudete s investiční nemovitostí spekulovat, ale budete jí držet dlouhodobě, nemůžete prodělat. Jak je to možné? Protože i kdyby vám vycházel výnos z pronájmu pouze tak, že vám bude nájemce po dobu 30 let splácet hypotéku a při odchodu do důchodu se rozhodnete byt prodat, bude z vás poté milionář A hodnota vašeho bytu bude i přesto určitě vyšší, protože nemovitosti jsou z historického hlediska jedna z mála protiinflačních investic.

Když si byt ponecháte, budete mít do konce života vedlejší pasivní příjem, který vám může pomoci udržet si životní úroveň z aktivních let.

Tímto článkem jsem vám chtěl alespoň trochu nastínit, co můžete získat koupí investičního bytu.

Pokud po přečtení tohoto článku zvažujete koupi investičního bytu, chcete se o vše sami postarat a nechcete udělat chybu, doporučuji nastudovat co nejvíce knih, které se touto problematikou zabývají, a také neváhejte navštívit dobrý investiční seminář. Protože ani investování do nemovitostí nemusí být bez rizika a čím více informací budete mít, tím bude riziko nižší.

Jestli se vám ale nechce trávit stovky hodin vzděláváním, a i přesto se vám myšlenka koupě investičního bytu líbí, zavolejte mi. Mohu vám pomoci vybrat správný první byt, spočítat roční výnos, délku návratnosti investovaných peněz a dát další doporučení. Protože první krok je vždy nejdůležitější a v investicích do nemovitostí to platí dvojnásobně.

Jaroslav Kraus

Author Jaroslav Kraus

More posts by Jaroslav Kraus