Pokud přemýšlíte o prodeji svého bytu a nevíte, zda s ním už začít, nebo ještě počkat… či vás toto téma prostě jenom zajímá, tak čtěte dál. 

Podle serveru valuo.cz vzrostly ceny bytů v Jičíně mezi rokem 2018 a 2019 o neuvěřitelných 14 %!!! A i v předchozích letech byl růst podobný. To znamená, že ceny bytů v Jičíně ještě nikdy nebyly vyšší než dnes.

Jičínské byty jsou v porovnání s ostatními okresními městy 8. nejdražší v ČR (z toho je 5 měst ve Středočeském kraji). Jsou dražší než v některých krajských městech jako je Ústí nad Labem nebo Ostrava a jsou pouze v těsném závěsu za městy Liberec a Plzeň. Důvodů je pro to hned několik: 1. Jičín je opravdu pěkné a čisté město. 2. Výborná dostupnost do Hradce Králové, Liberce, Mladé Boleslavi i Prahy. 3. Nízká nezaměstnanost.

Otázkou je, jak tato růstová situace může ještě dlouho pokračovat. Dle mého názoru (nejen) jičínské nemovitosti narazily na cenový strop, a to hlavně z těchto důvodů:

  1. Přesto, že jsou hypotéky ještě stále dostupné, letos už není tak snadné získat úvěr na bydlení, jako tomu bylo v předchozích letech.
  2. Ekonomika České republiky začíná zpomalovat a to postupně začíná mít dopad na automobilový průmysl, na kterém je velká část Jičína závislá.
  3. Jičínské firmy musí reagovat na ekonomický vývoj a připravují se na snižování počtu zaměstnanců (většinou od konce roku 2019).

V důsledku těchto tří faktorů dochází ke snižování poptávky po bytech. Proto zde nevidím prostor pro další cenový růst nemovitostí v příštích letech. Naopak je velmi pravděpodobné, že ceny začnou mírně klesat.

Jestli zvažujete prodej bytu v Jičíně v příštích 3 letech, tak je téměř jisté, že prodejní cena nebude vyšší než v dnešní době.

Pokud byste potřebovali s prodejem pomoci a rádi prodali za co nejvyšší cenu, tak se na mne neváhejte obrátit. Pro prezentaci nemovitostí svých klientů používám moderní technologie, jako jsou virtuální prohlídky, videoprohlídky, online marketing atd.

Takže pokud by se vám takový způsob prezentace líbil, zavolejte mi a můžeme si o tom spolu popovídat třeba u dobré kávy.

 

Jaroslav Kraus

Author Jaroslav Kraus

More posts by Jaroslav Kraus